DR Pigekoret i mørke
Med Mathias Heise
5. OKTOBER 2025 KL. 16.00 & 6. OKTOBER 2025 KL. 19.30
DR KONCERTHUSET, KONCERTSALEN
25. OKTOBER 2025 KL. 20.00 & 26. OKTOBER 2025 KL. 15.00
MUSIKHUSET AARHUS
PROGRAM
Traditionen tro afsløres det præcise programindhold i DR Pigekorets mørkekoncert ikke før efter koncerten. I både DR Koncerthuset og Musikhuset Aarhus vil trykte programmer være tilgængelige ved udgangen med det præcise indhold i koncerten. Programbladet er også forsynet med en QR-kode, så du bagefter har mulighed for at vende tilbage til indholdet i koncertens digitale program. Heri kan du bl.a. kan læse om de medvirkende og få let adgang til at genhøre koncerten m.m.
Efter at den sidste mørkekoncert er afholdt, vil det præcise programindhold også blive offentliggjort her i det digitale program, som stadig vil være tilgængeligt efter koncerterne.
H.M. Dronningen, der er protektor for DR Pigekoret, overværer koncerten 6. oktober.



Koncerten sendes i P2 Koncerten mandag 3. november kl. 19.20. Koncerten kan også høres i DR Lyd, hvor den vil indgå i podcastuniverset 'Ro på'.
Kære publikum
Mørket skærper korsangens væsen
At synge sammen i over en time uden at kunne se er en helt særlig disciplin. Sangernes følsomhed over for hinanden og musikken udfordres, hvor selv den mindste forstyrrelse kan bryde det skrøbelige musikalske fokus. I mørket må sangerne stole på sig selv og hinanden, lade stemmerne følge åndedræt og indre fornemmelser. Det er en intens og krævende opgave, der på smukkeste vis folder sangernes fælles styrke ud og fremhæver alt det, der gør korsang så dybt bevægende. Også dirigenten må slippe kontrollen og give plads til musikkens og korets frihed – en tillid, der får både kor og musik til at blomstre.
I årets mørkekoncerter tager vi dig med på en drømmerejse tilbage til 1980’erne – et årti fyldt med stærke melodier, sanselige tekster og en tidløs nostalgi, som stadig bevæger os. Sammen med mundharpe-geniet Mathias Heise vækker DR Pigekoret kendte og elskede sange til live i mørkets rum, hvor musikken strømmer blidt som minder og følelser i ét. Gør dig klar til at lade tid og rum smelte sammen, når ord og klange fylder salen, og vi sammen genoplever det magiske møde mellem fortidens toner og nutidens nærvær.
Charlotte Rowan
Dirigent for DR Pigekoret
Anne Karine Prip
Kunstnerisk leder for DR Pigekoret
Kor

DR Pigekoret
DR Pigekoret består af 50 talentfulde sangere i alderen 16–22 år og anses som et af verdens førende pigekor. Siden grundlæggelsen i 1938 har korets klang været et velkendt lydbillede i danskernes liv – fra faste tv- og radioindslag i hverdagen til festlige begivenheder som nytårsaften, hvor millioner af danskere synger det nye år ind sammen med koret.
DR Pigekoret fornyer den danske sangtradition med autenticitet, originalitet og nysgerrighed – igennem ambitiøse musikalske og visuelle greb. Den moderne tilgang til kormusikken og den danske sangskat, nye sceniske udtryk og det høje musikalske niveau gør DR Pigekoret til en attraktiv spiller i mange forskellige musikalske sammenhænge.
De danske sange er DR Pigekorets DNA, men korets repertoire spænder fra Grundtvigs salmer over popsange til moderne klassiske værker.
DR Pigekoret optræder ofte ved officielle begivenheder i både ind- og udland, fx ved OL i Rio de Janeiro i 2016, i Strasbourg under det danske formandskab for Europarådets Ministerkomité i 2018 og i Paris ved et stort dansk erhvervsfremstød med det daværende kronprinspar i 2019. Både i 2019 og i 2024 tryllebandt DR Pigekoret også – sammen med Den Danske Strygekvartet – et begejstret udenlandsk publikum i henholdsvis USA og Tyskland. DR Pigekoret medvirkede også ved åbningen af Den Danske Pavillon ved OL 2024 i Paris under overværelse af bl.a. kongeparret og sang ved en række begivenheder i forbindelse med OL. Senest har DR Pigekoret medvirket ved den officielle markering af 80-året for Danmarks befrielse i Mindelunden og en række arrangementer i anledning af Danmarks aktuelle formandskab for EU.
Herhjemme har sangerne i flere omgange lagt stemmer til TV-serier, senest DR’s nye dramaserie ’Generationer’, skabt af Anna Emma Haudal.
Dirigent & solist
GÅ PÅ OPDAGELSE I DR LYD
Hør koncerten i DR Lyd
DR Pigekoret i mørke bliver optaget til radioudsendelse og kan høres i P2 Koncerten mandag 3. november kl. 19.20. Koncerten kan også høres i DR Lyd, hvor den vil indgå i podcastuniverset 'Ro på'. I mellemtiden kan du finde tidligere koncerter med DR Pigekoret i DR Lyd. Du kan fx varme op med mørkekoncerten fra sidste år, som du kan finde her.
Hør koncertenGÅ PÅ OPDAGELSE I DRTV
DR Pigekoret i DRTV
I DRTV kan du finde mange koncertoptagelser med DR Pigekoret - se fx forårskoncerten fra Holmens Kirke, hvor DR Pigekoret og dirigent Charlotte Rowan udforsker stemmernes klange og udtryk i mødet med lyset.
Se koncertenLYT TIL DR PIGEKORET PÅ STREAMING
DR Pigekorets udgivelser
DR Pigekoret har lavet en lang række udgivelser, som du kan finde på din foretrukne streamingtjeneste - lyt fx til den smukke lyd/video-installation 'Let your voice be heard', som DR Pigekoret uropførte i den danske pavillion ved OL i Paris. Eller temaudgivelser som 'Om liv', 'Om lys' og mange flere. Og når den tid nærmer sig: Varm op til julen med det stemningsfulde julealbum 'Stille som sne'.
DIGITALE SALSPROGRAMMER
DR Koncerthuset overgår til digitale salsprogrammer
Fra august 2025 er vi i DR Koncerthuset overgået til digitale koncertprogrammer ved klassiske koncerter. Det sker som led i en samlet indsats for at reducere husets klimaaftryk og fremme en mere bæredygtig drift – uden at gå på kompromis med publikums oplevelse eller vores musikformidling.
Læs mereChef for DR Koncerthuset, Den Levende Musik og P2: Kim Bohr
Kunstnerisk ledelse, redaktør og producent: Anne Karine Prip
Produktionsledelse: Jacob Weitze Mylund
Lydproducer: Mikkel Nymand
Musikproducer: Ragnheiður Jónsdóttir
PA og produktionsteknik: Robert Røhr,
Sanglærer: Henriette Nederby
Produktionsassistent: Else Barsøe
Redaktør: Helle Kristensen
Design: DR Koncerthuset
DR's Koncertvirksomhed støttes af blandt andre
A.P. MØLLER OG HUSTRU CHASTINE MC-KINNEY MØLLERS FOND TIL ALMENE FORMAAL • AUGUSTINUS FONDEN • AAGE OG JOHANNE LOUIS-HANSENS FOND • CARL NIELSEN OG ANNE MARIE CARL-NIELSENS LEGAT • BECKETT-FONDEN • SPORTGOODSFONDEN • KNUD HØJGAARDS FOND • AXEL MUUSFELDTS FOND • WILHELM HANSEN FONDEN • GANGSTEDFONDEN • VENNEFORENINGEN FOR DR’s KOR OG ORKESTRE