Kalender

DR Pigekorets forår

lør 16. marts 2024 kl 20.00

I en kraftfuld vokal eksplosion springer lyset ud i nyskrevne værker og effektfulde klange, når DR Pigekoret hilser foråret velkomment med nysgerrighed og råstyrke i Holmens Kirke. Den menneskelige stemme er i fokus, og lyset støder sammen med mørket i et klangfuldt musikalsk møde. Dirigent: Charlotte Rowan

Når DR Pigekoret holder forårskoncerter i Holmens Kirke, inviterer koret altid spændende musikalske samarbejdspartnere, og repertoiret spænder fra traditionelle forårssange til helt nyskrevne værker og arrangementer.

I år dirigeres koncerterne for første gang af Charlotte Rowan, som er DR Pigekorets nye dirigent.

Læs mere om Charlotte Rowan

Medvirkende gæstekunstnere offentliggøres op til koncerten.

Se video fra en af korets tidligere forårskoncerter i Holmens Kirke:

Kunstnere:

DR Pigekoret

Kor

Charlotte Rowan

Dirigent

Køb billetter

Holmens Kirke

lør 16. marts 2024 KL. 20.00

Relaterede arrangementer

Rabatmuligheder

Pluk & Mix

Koncerten indgår som en del af Pluk & Mix. Med Pluk & Mix har du mulighed for selv at sammensætte din egen unikke koncertrække bestående af minimum fire koncerter. Når du sammensætter dine koncerter på denne måde, får du 10% rabat på alle koncerter med DRs Kor & Orkestre. Du skal dog vælge minimum fire forskellige koncerter, men du bestemmer selv hvor mange billetter, du køber – hvis du fx ønsker at invitere kæresten med til de tre koncerter og flere venner eller familien med til den fjerde. Det er dog ikke muligt, at kombinere din pluk og mix-rabat med vores øvrige rabatter og tilbud. Når du først har købt din Pluk & Mix pakke, er det ikke muligt at tilføje flere koncerter til pakken efterfølgende. Du kan læse mere om Pluk og Mix i memuen: 'Dit besøg' - 'Billettyper & Rabatter'.

U30

Børn og unge under 30 år får 50% rabat på de fleste koncerter med DRs kor og orkestre. Du vælger U30 rabat ved at vælge et sæde i salsplanen. Herefter kan du se hvilke billettyper/priser der kan vælges til den pågældende koncert. Husk at legitimation skal forevises på forlangende ved indgangen. Rabatter kan ikke kombineres med øvrige tilbud eller rabatter.

Grupperabat

Du kan få 10% rabat på de fleste koncerter med DRs kor og orkestre ved køb af minimum 25 billetter. Billetter bestilles via gruppesalg@dr.dk. Rabatter kan ikke kombineres med øvrige tilbud eller rabatter.