DR Pigekorets forår
Holmens Kirke
13. marts 2027 KL. 20.00
flere datoer
DR Pigekoret fylder Holmens Kirke med stærk kormusik, som peger frem mod lyset og foråret. Mærk stemmernes styrke og klang i kirkens flotte akustik, og oplev kormusikkens særlige nerve gennem både velkendte satser og sange og ny musik, der peger ind i fremtiden.
Kormusik og kirkerum hører sammen. I århundreder har komponister skabt musik for sangstemmer, som har haft en naturlig ramme i kirkens ikoniske arkitektur – og i vor tid er kirkerummet stadig den optimale ramme om mange forskellige typer af kormusik.
DR Pigekorets forårskoncert er en særlig mulighed for at opleve DR Pigekorets 50 unge sangere i Holmens Kirke, hvor ord, stemmer og toner når ud i alle hjørner af kirkerummet. Her kan du blive ét med rummet og musikken og komme helt tæt på sangerne.
I anledning af foråret blænder koret op for en kraftfuld vokal eksplosion med ung, vokal råstyrke og stærke nyskrevne værker, hvor lyset og foråret springer ud af vinterens mørke.
Program
Varighed 1 time og 10 minutter
Bemærk venligst, at den angivne varighed er en ca. tid og kan afvige.
Kunstnere

DR Pigekoret
Kor

Charlotte Rowan
Dirigent
