DR Big Band elsker Jobim

DR Big Band elsker Jobim

Studie 2

24. oktober 2025 KL. 19.30

Event er afholdt

DR Big Band elsker Jobim

Featuring Joyce Moreno

Event er afholdt

Studie 2

24. oktober 2025 KL. 19.30

flere

om eventen

Bossa nova og bigband er en formidabel cocktail. Mærk de autentiske, brasilianske rytmer og vibes, når vokal-legenden Joyce Moreno besøger DR Big Band i en fælles hyldest til bossa novaens fader, Antonio Carlos Jobim, i Studie 2. DR Big Band elsker bossa nova – og vi elsker Jobim!

Den brasilianske sangskriver Antonio Carlos Jobim bjergtog en hel verden, da han i 1960’erne introducerede bossa novaen (’den nye bølge’) og det, der senere blev kendt som MPB – Musica Popular Brasileira.

I dag har Jobims musik klassikerstatus, og den kan stadig smelte hjerter og få det til at rykke i benene på de fleste. Det gælder ikke mindst i DR Big Band, som gennem tiden har samarbejdet med en række brasilianske musiklegender – og selvfølgelig elsker bandet Jobim!

Denne aften har DR Big Band allieret sig med to store kanoner inden for hver deres felt til en fælles hyldest af bossa novaens fader: Vokalfænomenet Joyce Moreno, som er en af de fornemste nulevende kunstnere inden for kombinationen bossa nova, samba og jazz, og den amerikanske bigband-ekspert Michael Abene, som til lejligheden har arrangeret Jobims sangskat specielt til DR Big Band og Moreno.

Aftenens dirigent er svenske Magnus Lindgren, som er blandt Europas førende bigband-dirigenter og også tidligere har optrådt med DR Big Band.

Program:
Waters Of March
Dindi
Inútil Paisagem (If You Ever Come To Me)
Ela É Carioca (She’s A Carioca)
Fotografia
Double Rainbow (Chovendo Na Roseira)
Wave
Só Tinha De Ser Com Você
Água De Beber
?Samba Do Avião

Program

Varighed 2 timer og 40 minutter (Inkl. 30 minutters pause)

Bemærk venligst, at den angivne varighed er en ca. tid og kan afvige.

Kunstnere

DR Big Band Ensemblegrafik 2024
DR Big Band

Orkester

Joyce Moreno smiler let iført sort beklædning foran mørk baggrund
Joyce Moreno

Vokal

Magnus Lindgren

Dirigent

Rabatmuligheder

PRAKTISK INFORMATION

Praktisk info før dit arrangement

Vi har samlet de vigtigste informationer som er gode at vide før, under og efter dit besøg i DR Koncerthuset.

Parkering og transport

Læs om transport til DR Koncerthuset, samt parkeringspladser- og takser.

Tilgængelighed

Information vedr. tilgængelighed i- og omkring DR Koncerthuset

Nyheder fra DR Koncerthuset

Hold dig opdateret om de seneste arrangementer.

Studie 2

Praktisk info før dit arrangement

Undgå print af billetter

Du kan fremvise din billet på din smartphone. For at vi let og hurtigt kan scanne din billet, bedes du skrue op for lysstyrken på displayet på din smartphone inden du stiller dig i kø.

Garderobe/tasker

Garderobe til både tasker og jakker i DR Koncerthuset er gratis. Der findes bemandet garderobe med begrænset kapacitet, samt en ubemandet garderobe. Overtøj og større tasker må af sikkerhedsmæssige hensyn ikke medbringes i Koncertsalen eller studierne og skal derfor afleveres i garderoben.

Toiletter/Handicaptoiletter

Toiletter findes i Koncerthusets foyer niveau 1 (hoved foyeren) og i niveau minus 1 (ved Studie 2, 3 og 4). Der er yderligere toiletter på niveau 3, ved indgangen til parterre, samt niveau 4 ved indgangen til orkester A-B.

Tv-optagelser

Der kan forekomme tv-optagelser/transmissioner af enkelte arrangementer. Vi bestræber os naturligvis på at minimere eventuelle gener for vores publikum i forbindelse med disse tv-optagelser. Såfremt et arrangement optages til tv, vil det fremgå af din billet eller ved information via e-mail eller SMS forud for arrangementet.

Mad og drikke

Det er ikke tilladt at  medbringe og indtage medbragt mad & drikke.

Barerne i foyeren sælger drikkevarer og snacks. Hvis der er pause i dit arrangement vil barerne også være åbne.

Det er også muligt at forudbestille en let anretning eller booke middag i DR Koncerthusets restaurant.

Læs mere om DR Koncerthusets restaurant

Rygning

Rygning er ikke tilladt indendørs i DR Koncerthuset.

Hittegods - hvis du glemmer en ejendel efter et arrangement

Alle glemte ejendele afleveres i receptionen i DR Byen efter Koncerthuset er lukket. Spørgsmål vedr. glemte ejendele, skal derfor ske ved direkte henvendelse til DR's hovedreception på tlf.: 35202640

Parkering og transport

DR Koncerthuset ligger på Ørestads Boulevard 13, København S, og der er gode transportmuligheder.

DR har indgået et samarbejde med Q-Park, som står for opsynet med P-pladsen ved metroen.

OBS! Parkering skal forudbetales.

Det betyder, at du skal købe parkering til et bestemt tidsrum, inden du forlader bilen.

Sådan betaler du:

  • Billetautomat: Køb parkering ved at indtaste bilens registreringsnummer i automaten på parkeringspladsen.

  • Parkeringsapp: Du kan også betale via appen og forlænge din parkering fra mobilen, hvis koncerten tager længere tid end forventet.

Vi anbefaler at bruge en parkeringsapp

Mange gæster oplever, at det giver ekstra tryghed at betale via en app, fordi du kan sætte lidt ekstra tid på fra start og stoppe parkeringen igen, når du sætter dig i bilen. På den måde undgår du både at betale for lidt og for meget – uden at skulle bruge telefonen under koncerten.

På DR Koncerthusets parkeringsområde kan du blandt andet bruge:

  • Q-Park App – oftest uden gebyrer

  • EasyPark – typisk med et servicetillæg på 15%. Områdekoden er 3491.

Bemærk: Har du betalt i automaten, kan parkeringstiden desværre ikke forlænges under koncerten.

Gratis korttidsparkering

Du kan parkere gratis i afmærkede båse i op til 15 minutter ved af- og pålæsning. Husk P-skiven.

Priser

  • Kl. 00.00–16.00: 30 kr. pr. påbegyndt time

  • Kl. 16.00–24.00: 20 kr. pr. påbegyndt time

Handicapparkering

På parkeringsarealet findes ni gratis handicapparkeringspladser - husk synligt Handicapparkeringskort i forruden. Det er muligt at parkere bilen gratis på alle afmærkede parkeringspladser til personbil*), hvis der ikke er flere ledige handicapparkeringspladser.
*) MC pladser og andre særligt afmærkede p-pladser må ikke benyttes!

Hybrid- og elbiler

Der er et begrænset antal p-pladser med ladestandere. Du har mulighed for at lade din bil, mens du er til koncert i DR Koncerthuset. Vær dog opmærksom på, at der er begrænset ladetid på max fire timer og du skal derfor stille din P-skive. Al parkering med el-bil eller plugin-hybrid ved DR Koncerthuset, kræver betaling af P-afgift ved betalings-standerne på stedet.

Metro og bus

Der er metroafgange til og fra DR Byen-metrostation ca. hvert 5. min. Metroen kører hele døgnet alle ugens dage (den grønne linje M1 mod Vestamager).
Buslinje 33 og 78 har begge stoppested tæt på DR Koncerthuset. Herfra tager det kun få minutter at gå.

Cykler

Cykler kan parkeres under Metrobanen. Det er ikke tilladt at parkere sin cykel op ad DR Koncerthuset, da det kan blokere for flugtveje.

Tilgængelighed

Ved DR Koncerthuset forefindes 9 almindelige handicapparkeringspladser, samt seks større afsætningspladser, der reelt er p-pladser. Disse er placeret under metrobanen, vest for DR Koncerthuset, ca. 75 m. fra indgangen til Koncerthuset. Der findes yderligere 5 p-pladser til kassebiler og 1 p-plads til en liftbus. Desuden er der handicapparkeringspladser ved DR Byens reception langs Emil Holms Kanal (modsat DR Koncerthuset).

For synshæmmede er der etableret en ganglinje fra metrostationen til DR Byen.

Der er 16 kørestolspladser i Koncertsalen. De befinder sig bagest på Parterre, 1. Balkon og Orkester A. I Studie 2 er der 4-6 kørestolspladser, afhængig af stoleopsætning. I Studie 3 og 4 er der 2-4 kørestolspladser, afhængig af stoleopsætning.

Kørestolsbrugere, blinde eller andre med et ledsagerkort fra Danske Handicaporganisationer, skal bestille billet gennem DR Koncerthusets Kundecenter og har mulighed for at tage en ledsager med uden ekstrabetaling. Ledsagerkortet skal vises/fremsendes til DR Koncerthusets Kundecenter ved billetbestilling.

DR Koncerthusets elevatorer kører til alle etager og der forefindes handicaptoiletter ved alle toiletgrupper.

Der er etableret teleslynge i alle DR Koncerthusets sale samt i hovedfoyeren.

Nyheder fra DR Koncerthuset

Vil du gerne holde dig opdateret om, hvad der sker i DR Koncerthuset og med ensemblerne? Så kan du tilmelde dig vores nyheder her.

Rabatmuligheder

Grupperabat

Du kan få 10% rabat på de fleste koncerter med DRs kor og orkestre ved køb af minimum 25 billetter. Billetter bestilles via gruppesalg@dr.dk. Rabatter kan ikke kombineres med øvrige tilbud eller rabatter.

Pluk & Mix

Koncerten indgår som en del af Pluk & Mix. Med Pluk & Mix har du mulighed for selv at sammensætte din egen unikke koncertrække bestående af minimum fire koncerter. Når du sammensætter dine koncerter på denne måde, får du 10% rabat på alle koncerter med DRs Kor & Orkestre. Du skal dog vælge minimum fire forskellige koncerter, men du bestemmer selv hvor mange billetter, du køber – hvis du fx ønsker at invitere kæresten med til de tre koncerter og flere venner eller familien med til den fjerde. Det er dog ikke muligt, at kombinere din pluk og mix-rabat med vores øvrige rabatter og tilbud. Når du først har købt din Pluk & Mix pakke, er det ikke muligt at tilføje flere koncerter til pakken efterfølgende. Du kan læse mere om Pluk og Mix i memuen: 'Dit besøg' - 'Billettyper & Rabatter'.

U30

Børn og unge under 30 år får 50% rabat på de fleste koncerter med DRs kor og orkestre. Du vælger U30 rabat ved at vælge et sæde i salsplanen. Herefter kan du se hvilke billettyper/priser der kan vælges til den pågældende koncert. Husk at legitimation skal forevises på forlangende ved indgangen. Rabatter kan ikke kombineres med øvrige tilbud eller rabatter.