DR Big Band præsenterer Michael Mayo
Dirigent Miho Hazama
Koncertsalen
14. november 2025 KL. 20.00
Den unge amerikanske supervokalist Michael Mayo vender tilbage til DR Big Band med sit enorme musikalske overskud. Sidste sæson tog han Koncertsalen med storm til bandets jubilæumsgalla, og denne aften venter både nye numre og ægte jazzstandards i spritnye arrangementer af bl.a. Miho Hazama.
Alle i Koncertsalen smeltede, da Michael Mayo sidste år dukkede op til DR Big Bands jubilæumsgalla med sin lækre stemme og virtuose vokalkunst.
Nu får Mayo sin helt egen aften, hvor der venter flere vokale lækkerier og eksperimenter i selskab med DR Big Band og ikke mindst Miho Hazama, som Mayo kender fra jazzscenerne i New York.
Trods sine kun 32 år har Michael Mayo allerede været i nærkontakt med en lang række af jazzens helt store navne, og han har haft legender som Herbie Hancock, Wayne Shorter og Diane Reeves som lærere på det anerkendte Thelonius Monk Institute i LA.
I dag er Michael Mayo selv på vej til at blive en af jazzens helt store vokalister, som ofte sammenlignes med Bobby McFerrin, og for nylig har han turneret med bl.a. Herbie Hancock.
Glæd dig til en aften fuld af vellyd i Koncertsalen, hvor Mayos vokal kan nydes med flot bigband-indramning i ægte jazzstandards, arrangeret til lejligheden af Miho Hazama, og hans egne nye numre fra de seneste solo-albums.
opdag mere
Program
Varighed 1 time og 50 minutter (Inkl. 30 minutters pause)
Bemærk venligst, at den angivne varighed er en ca. tid og kan afvige.
Kunstnere

DR Big Band
Orkester

Michael Mayo
Solist

Miho Hazama
Dirigent