Musikquizzen 20 års jubilæum med Kenneth K og DR Big Band
Mumle, Peter Sommer, Andreas Odbjerg, Nicklas Sahl
Studie 2
15. januar 2026 KL. 20.00
Musikquizzen fejrer 20 års jubilæum med et brag af en fest i Studie 2! I januar 2026 er det 20 år siden, Kenneth K. første gang satte sig som quizmaster. Fejr jubilæet med Mumle, Peter Sommer, Andreas Odbjerg, Nicklas Sahl og DR Big Band.
I januar 2026 er det tyve år siden Kenneth K. første gang satte sig i stolen som quizmaster på Musikquizzen. Det skal markeres med en aften fuld af musik. Kom og vær med til at fejre P4’s legendariske radioudsendelse til et brag af en festaften med DR Big Band og oplev blandt andet Mumle, Peter Sommer, Nicklas Sahl og Andreas Odbjerg.
De kendte skal quizzes. Publikum skal op på scenen og quizzes. Undervejs vil både DR Big Band og musikerne spille bidder af sange, som deltagerne skal gætte.
Et to-timers show i Studie 2, og efterfølgende efterfest fra kl. 22.00.
Program
Varighed 2 timer (Inkl. 30 minutters pause)
Bemærk venligst, at den angivne varighed er en ca. tid og kan afvige.
